loading...

 

 

روش تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی,درست کردن شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی,شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی خوشمزه

پخت شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی

 

مواد لازم شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی برای 6 نفر :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

4 پیمانه

100 گرم / 360 کالری

لوبیا چشم بلبلی

2 پیمانه

100 گرم / 130 کالری

شوید خشک

6 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 253 کالری

گوشت چرخ کرده

250 گرم

100 گرم / 240 کالری

پیاز متوسط

یک عدد

یک عدد / 5 کالری

پودر زعفران

یک قاشق چای خوری سر خالی

100 گرم / 310 کالری

نمک

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

زردچوبه

یک قاشق چای خوری

100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی :

*. به نقل از آکاایران : ابتدا برنج را به همراه مقداری نمک در آب حداقل به مدت دو ساعت خیس کنید. لوبیا را نیز شسته و در قابلمه ی حاوی مقداری آب روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. برای پخت لوبیا چشم بلبلی مدت یک ساعت وقت لازم است.

*. بعد از پخت کامل لوبیا، آن را در سبد آبکشی کنید تا آب اضافی آن خارج شود.پیاز را پوست کنده و پس از شستن به صورت خلالی خرد کنید. سپس در یک تابه گود، مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا روغن داغ شود.

*. حالا پیاز خلالی شده را به روغن اضافه کنید. در طول سرخ شدن پیاز، زردچوبه را نیز بیفزایید.پس از آن، گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا گوشت نیز سرخ شود. در پایان، ابتدا مقداری نمک اضافه کرده.

*. سپس پودر زعفران را در مقداری آب جوش حل کرده و در این مخلوط بریزید.حالا در قابلمه را بگذارید تا گوشت روی حرارت بپزد. زمان لازم برای پخت گوشت چرخ کرده، نیم ساعت تا 45 دقیقه است. بعد از پخت گوشت، شعله اجاق گاز را خاموش کرده و تابه را کنار بگذارید.

*. در قابلمه ای متوسط تا نیمه آب ریخته و روی حرارت قرار دهید تا آب، جوش بیاید. پس از آن، برنج خیس خورده را به آب جوشیده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه بجوشد تا برنج مغز پخت شود. سپس آن را در سبدی ریخته و با آب سرد آبکشی کنید.

*. حالا مواد تشکیل دهنده این پلوی مخلوط آماده است؛ فقط کافی است آنها را با هم مخلوط کنید. برای این منظور، قابلمه بزرگی آماده کنید و کمی روغن در آن بریزید و حرارت دهید. سپس برش های سیب زمینی یا نان را در کف قابلمه بچینید.

*. ابتدا مقداری برنج بریزید، سپس روی آن را با مقداری لوبیا و پس از آن مقداری شوید خرد شده بپوشانید.این کار را به همان ترتیب تکرار کنید تا زمانی که مواد تمام شود. حالا این پلوی مخلوط را نیز مانند دیگر پلوها به روش معمول دم کنید.

*. مرحله اضافه کردن گوشت به پلو، هنگام کشیدن آن در دیس است؛ یعنی پس از هر لایه پلو مقداری گوشت چرخ کرده آماده را نیز لابه لای آن بریزید. البته پیش از کشیدن برنج، گوشت را چند دقیقه روی حرارت اجاق گاز گرم کنید.

 

نکات :

*. برای این که آب حاصل از پخت لوبیا به هدر نرود، می توانید هنگام دم کردن برنج از آن استفاده کنید، یا آن که آب را به اندازه ای بریزید که در طول پخت لوبیا، تمام شود و باقی نماند.گوشت را هنگام دم کردن برنج نیز می توانید.

*. به همراه مواد دیگر در لابه لای آن بریزید و پلو را با گوشت دم کنید.به جای شوید خشک می توانید از شوید تازه نیز استفاده کنید، البته عطر شوید خشک بیشتر است، به همین دلیل شما می توانید از مخلوط تازه و خشک آن استفاده کنید.

*. این پلوی مخلوط را به صورت کته نیز می توانید درست کنید. در این صورت، کافی است بعد از پخت لوبیا چشم بلبلی، برنج، لوبیا و شوید را به صورت مخلوط در قابلمه یا پلوپز ریخته و پس از گذشت یک ساعت و ربع، یک قابلمه شوید لوبیا پلوی خوشمزه تحویل بگیرید.

 

خواص شوید :

*. قولنج را در کودکان از بین می برد. به طور طبیعی تنظیم کننده انسولین به حساب می آید. ناراحتی های مربوط به قاعدگی را برطرف می کند. برای درمان ناراحتی های تنفسی موثر است. آنتی اکسیدان موجود در آن با سرطان مقابله می کند. با اثر وابسته به مقدار مصرف باعث کاهش کلسترول تام،کاهش LDL ، افزایش HDL و کاهش تری گلیسرید TG می گردد . دفع باد را از روده تسهیل می کند و لذا نفخ را کاهش می دهد.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات