زرشک پلو,زرشک پلو با مرغ,زرشک پلو مجلسی

پخت زرشک پلو با مرغ

 

مواد لازم زرشک پلو با مرغ :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

یک کیلو

100 گرم / 360 کالری

مرغ پاک کرده

1 عدد در حدود 1/5 کیلو

100 گرم / 200 کالری

زرشک پاک کرده

100گرم

نامشخص

زیره

1 تا 2 قاشق سوپخوری

100 گرم / 370 کالری

زعفران سائیده

یک قاشق چایخوری

نامشخص

روغن

150 گرم

100 گرم / 0 کالری

کره

100 گرم

100 گرم / 737 کالری

شکر

2 تا 3 قاشق سوپخوری

100 گرم / 400 کالری

 

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ :

*. به نقل از آکاایران : برنج را خیس می کنیم. مرغ را می شوییم و با یکی دو عدد پیاز خرد کرده و یکی دو پر سیر و دو لیوان آب و کمی نمک می گذاریم بپزد،به طوری که زیاد له نشود و پس از پختن به اندازه نصف لیوان آب داشته باشد.

*. آب مرغ را از صافی رد کرده ،زعفران را در کمی آب جوش حل می کنیم،نیمی از زعفران و نیمی از روغن را با آب مرغ مخلوط می کنیم و یک جوش می دهیم. زرشک را می شوییم و در صافی می ریزیم که آب آن گرفته شود و یک قاشق روغن در تابه می ریزیم تا آب شود.

*. زرشک را در روغن کمی سرخ می کنیم،شکر را در زرشک می ریزیم و هم می زنیم تا حل شود. حرارت باید ملایم باشد.برنج را آبکش می کنیم. بقیه روغن را با نصف لیوان آب و کمی زعفران در ته دیگ می ریزیم و می گذاریم داغ شود.

*. برنج را کم کم در دیگ می ریزیم و زیره را لابلای برنج می پاشیم. قطعات مرغ را لای پلو می گذاریم،دیگ را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و در آن را می بندیم. در دیگ که عرق کرد آب مرغ را روی برنج می دهیم و پلو را دم می کنیم. موقع کشیدن،دو سه کفگیر برنج برمی داریم.

*. با بقیه زعفران و نیمی از زرشک مخلوط می کنیم. بقیه زرشک را با برنج داخل دیگ مخلوط می نماییم و در دیس می کشیم و قطعات مرغ را روی آن می ریزیم. با برنج زعفرانی مخلوط با زرشک روی مرغ را می پوشانیم. کره را آب می کنیم و روی پلو می دهیم.

 

خواص زرشک :

*. نقرس و رماتیسم را برطرف می کند.بی اشتهایی را برطرف می کند.اعمال دستگاه گوارش را منظم می کند و سوء هاضمه را از بین می برد.برای درمان زردی و یرقان موثر است.آنهایی که مبتلا به ورم طحال هستند می توانند برای معالجه از این گیاه کمک بگیرند.برای معالجه بواسیر نافع است.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات