.


زرشک پلو با مرغ

1394/11/08

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن زرشک پلو با مرغ را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

زرشک پلو,زرشک پلو با مرغ,زرشک پلو مجلسی

زرشک پلو,زرشک پلو با مرغ,زرشک پلو مجلسی,زرشک پلو با مرغ با سس پرتقال,زرشک پلو با مرغ و آب پرتقال,زرشک پلو با مرغ خانم گل اور,زرشک پلو با مرغ زعفرانی,زرشک پلوی مجلسی

پخت زرشک پلو با مرغ

 

مواد لازم زرشک پلو با مرغ :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

یک کیلو

100 گرم / 360 کالری

مرغ پاک کرده

1 عدد در حدود 1/5 کیلو

100 گرم / 200 کالری

زرشک پاک کرده

100گرم

نامشخص

زیره

1 تا 2 قاشق سوپخوری

100 گرم / 370 کالری

زعفران سائیده

یک قاشق چایخوری

نامشخص

روغن

150 گرم

100 گرم / 900 کالری

کره

100 گرم

100 گرم / 737 کالری

شکر

2 تا 3 قاشق سوپخوری

100 گرم / 400 کالری

 

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ :

*. به نقل از آکاایران : برنج را خیس می کنیم. مرغ را می شوییم و با یکی دو عدد پیاز خرد کرده و یکی دو پر سیر و دو لیوان آب و کمی نمک می گذاریم بپزد،به طوری که زیاد له نشود و پس از پختن به اندازه نصف لیوان آب داشته باشد.

*. آب مرغ را از صافی رد کرده ،زعفران را در کمی آب جوش حل می کنیم،نیمی از زعفران و نیمی از روغن را با آب مرغ مخلوط می کنیم و یک جوش می دهیم. زرشک را می شوییم و در صافی می ریزیم که آب آن گرفته شود و یک قاشق روغن در تابه می ریزیم تا آب شود.

*. زرشک را در روغن کمی سرخ می کنیم،شکر را در زرشک می ریزیم و هم می زنیم تا حل شود. حرارت باید ملایم باشد.برنج را آبکش می کنیم. بقیه روغن را با نصف لیوان آب و کمی زعفران در ته دیگ می ریزیم و می گذاریم داغ شود.

*. برنج را کم کم در دیگ می ریزیم و زیره را لابلای برنج می پاشیم. قطعات مرغ را لای پلو می گذاریم،دیگ را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و در آن را می بندیم. در دیگ که عرق کرد آب مرغ را روی برنج می دهیم و پلو را دم می کنیم. موقع کشیدن،دو سه کفگیر برنج برمی داریم.

*. با بقیه زعفران و نیمی از زرشک مخلوط می کنیم. بقیه زرشک را با برنج داخل دیگ مخلوط می نماییم و در دیس می کشیم و قطعات مرغ را روی آن می ریزیم. با برنج زعفرانی مخلوط با زرشک روی مرغ را می پوشانیم. کره را آب می کنیم و روی پلو می دهیم.

 

خواص زرشک :

*. نقرس و رماتیسم را برطرف می کند.بی اشتهایی را برطرف می کند.اعمال دستگاه گوارش را منظم می کند و سوء هاضمه را از بین می برد.برای درمان زردی و یرقان موثر است.آنهایی که مبتلا به ورم طحال هستند می توانند برای معالجه از این گیاه کمک بگیرند.برای معالجه بواسیر نافع است.

 

اختصاصی آکاایران

 نظرات
نظر جدید

نام

ایمیل

نظر


کد امنیتیاولین نفری باشید که نظر خود را راجع به این مقاله بیان می فرمایید

مطالب مرتبط