در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مبانی آشپزی انواع تابه و قابلمه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته آموزش آشپزی آکا از سایت آشپزی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مبانی

آشپزی

انواع تابه و قابلمه
آشپزی

آکاایران: مبانی

آشپزی

انواع تابه و قابلمه


آکاایران: مبانی

آشپزی

انواع تابه و قابلمه

وجود کاربردی ترین لوازم طبخ و پز و وسایل چند کاره برای یک آشپزی خوب کفایت می کند.

لازمه ی یک آشپزی خوب و دقیق، داشتن یکسری وسایل و لوازم مناسب برای طبخ و پز می باشد؛ اما این بدان معنا نیست که تمام اقلام و لوازم آشپزی را خریده و در کابینت های خود انبار کنیم. وجود کاربردی ترین لوازم طبخ و پز و وسایل چند کاره برای یک آشپزی خوب کفایت می کند.

۱- تابه چدنی مخصوص گریل؛ این تابه چدنی برای کباب کردن

مواد غذایی

بر روی اجاق استفاده می شود اگرچه کباب کردن بر روی منقل ذغالی طعم دیگری به مواد غذائی می دهد. شیارهای داخل تابه سبب خارج شدن و چکیده شدن ذرات چربی آب شده در اثر حرارت به درون تابه می گردد و به گوشت کبابی نیز شکل می دهد. سطح این تابه ها معمولا دارای دو قسمت شیاردار و صاف می باشد که سطح صاف آن را برای پختن انواع (پن کیک ) نیز می توان استفاده کرد.

۲- تابه چدنی؛ برای تفت دادن، کباب کردن و یا

سرخ کردن

مواد غذائی بسیار مناسب است زیرا علاوه بر اینکه گرما و حرارت را به مدت طولانی در خود نگه می دارد، حرارت نیز در تمام قسمت های ظرف به طور یکنواخت پخش می شود. ضخامت تابه چدنی باید در تمام قسمت های آن به یک اندازه باشد. اگر از ظروف چدنی به خوبی محافظت شود برای یک عمر می توان از آن استفاده کرد. قبل از استفاده از ظروف چدنی سطح آن را با روغن مایع کاملاً چرب کنید تا از زنگ زدن و همچنین از چسبیدن مواد غذائی به آن جلوگیری کنید. ظروف چدنی را هرگز در ماشین ظرفشوئی قرار ندهید. برای تمیز کردن ظروف چدنی از دانه های درشت نمک استفاده کنید و آن را بسابید و با یک پارچه هوله ای خشک کنید. از پختن مواد غذائی اسیدی مانند سرکه،

گوجه فرنگی

و … در داخل ظروف چدنی خودداری نمائید زیرا مواد اسیدی به ظروف چدنی آسیب رسانده و عمر آن را کوتاه می کند.

۳- قابلمه چند کاره؛ برای

پختن گوشت

و یا سبزیجات با آب بسیار کم، مناسب می باشد و وجود آن در آشپزخانه ضروری به نظر می رسد. ضخامت بدنه و کف این قابلمه سبب می شود که گرما و حرارت را در خود حفظ کرده و از طرفی حرارت به طور یکسان در تمام نقاط ظرف پخش شود. درپوش محکم این ظرف سبب حفظ رطوبت و بخار و در نتیجه حفظ طعم و مزه مواد غذائی می شود. از این ظرف می توان فاقد گذاشتن درپوش نیز استفاده کرد. اگر این قابلمه دارای دسته نسوز باشد، می توان آن را درون فر نیز قرار داد.

۴- قابلمه استیل؛ این قابلمه برای درست کردن سوپ یا تهیه

آب گوشت

و همچنین پختن پاستا بسیار مناسب می باشد.

۵- تابه تفلون؛ تابه ی تفلون کابردهای زیادی در آشپزخانه دارد مانند: درست کردن نیم رو، املت و یا تهیه

انواع کرپ

.

۶- تابه استیل؛ این تابه برای کباب کردن و یا تفت دادن انواع سبزیجات، ماهی،

مرغ و گوشت

استفاده می شود. تابه ای که ارتفاع دیواره آن ۵ تا ۶ سانتی متر می باشد. برای تفت دادن مواد غذائی مناسب است.

۷- تابه گرد و گود؛ تابه ی گرد و عمیق که دارای دیواره های صاف می باشد برای درست کردن سوپ، سس و یا ریختن سبزیجات در آب جوش به منظور پخته شدن سریع آن بسیار مناسب می باشد. ضخامت دیواره های این تابه باید با ضخامت کف تابه برابر باشد تا درجه حرارت در تمام نقاط تابه یکنواخت پخش شود.

هرگز برای درست کردن سس ها، از قابلمه ی چدنی و یا آلومینیومی استفاده نکنید زیرا فلزات به کار رفته در این ظروف سبب تغییر رنگ و مزه مواد غذائی موجود در تهیه سس ها که از جمله کره و

رب گوجه فرنگی

و یا خود

گوجه فرنگی

می باشد، می گردد.

۸- تابه مخصوص تفت دادن؛ این نوع تابه ها برای تفت دادن

مواد غذایی

مانند سبزیجات و گوشت ها مناسب می باشند زیرا دارای دیواره های شیبدار هستند که تفت دادن مواد غذائی در آنها راحت تر انجام می شود. از انواع تابه هائی که از جنس استیل بسیار محکم و با دوام می باشند، استفاده کنید زیرا تابه های استیل با دوامند و رنگ و مزه ی مواد غذائی را تغییر نمی دهند.

۹- وُک؛ این ماهیتابه برای

سرخ کردن

سریع مواد غذائی در روغن داغ، بسیار مناسب می باشد شکل خاص این ماهیتابه سبب یکنواخت رسیدن حرارت به تمام نقاط آن شده و در نتیجه طبخ مواد غذائی در آن سریع تر انجام می شود.

 

منبع : ماهنامه آشپزباشی
.

منبع : salamatdigital.com

مبانی آشپزی انواع تابه و قابلمه گردآوری توسط بخش آموزش پخت انواع غذا با آکا سایت آکاایران
تبلیغات