روش تهیه پنکیک پیازچه

آکاایران: روش تهیه پنکیک پیازچه

آکاایران: روش تهیه پنکیک پیازچه

آشپزی سالم

این پنکیک تقریبا دارای ۹۰۰ کیلوکالری انرژی است. بنابراین اگر آن را به ۱۰ برش تقسیم کنید هر قسمت تقریبا دارای ۹۰ کیلوکالری انرژی خواهد بود.

مواد لازم (برای۴ نفر) :

پیازچه ۲ لیوان ۵۰ کیلوکالری

هویج ۱ لیوان ۲۵ کیلوکالری

فلفل دلمه ای قرمز ۱ لیوان ۲۵ کیلوکالری

کدو سبز ۱ لیوان ۲۵ کیلوکالری

پیاز قرمز نصف لیوان ۱۵ کیلوکالری

آرد برنج ۳ قاشق غذاخوری ۸۰ کیلوکالری

آرد گندم ۶ قاشق غذاخوری ۱۶۰ کیلوکالری

تخم مرغ ۳ عدد ۳۰۰ کیلوکالری

روغن کنجد ۲ قاشق غذاخوری ۱۸۰ کیلوکالری

طرز تهیه :

برای شروع پیازچه ها را به صورت حلقه های ریزی در آورید سپس فلفل دلمه ای، هویج و کدوسبز را به صورت نوارهای نازک برش دهید. پیاز را نیز خلالی کرده و همه را با هم مخلوط کنید. آردها و نمک را به این مخلوط بیفزایید. زرده را نیز از سفیده جدا کنید و با همزن برقی، سفیده را آنقدر بزنید تا به صورت خامه ای سفت درآید. زرده را نیز به مخلوط اضافه کنید. در مرحله بعدی سفیده زده شده را افزوده و به عنوان آخرین مرحله دو طرف آن را در تابه ای که روغن کنجد در آن داغ شده، سرخ کنید.

مقدار کالری
این پنکیک تقریبا دارای ۹۰۰ کیلوکالری انرژی است. بنابراین اگر آن را به ۱۰ برش تقسیم کنید هر قسمت تقریبا دارای ۹۰ کیلوکالری انرژی خواهد بود.

درباره پیازچه و اسیدفولیک
به گزارش آکاایران: این سبزی منبع اسیدفولیک و پتاسیم است پس مصرف منظم و به اندازه آن می تواند به تنظیم فشارخون کمک کند و از سوی دیگر بروز بیماری های قلبی را به حداقل ممکن برساند. جالب است بدانید که بررسی ها نشان داده اند که خوردن ۱۰۰ گرم از این سبزی، ۵۴ میکروگرم اسیدفولیک را وارد بدن می کند و احتمال بروز کم خونی که ناشی از کمبود این ویتامین است به حداقل ممکن می رسد. البته کسانی که سبزیجات برگ سبز تیره و غلات کامل را کمتر استفاده می کنند، باردار یا شیرده هستند و در سنین رشد قرار دارند بیش از دیگران به این ویتامین نیازمندند بنابراین بهتر است منابع غذایی آن را در برنامه غذایی خود بگنجانند. در ضمن کمبود ویتامین ۱۲ Bو C نیز کمبود اسیدفولیک را به همراه دارد پس بهتر است منابع آنها از جمله انواع گوشت و مرکبات در برنامه غذایی این افراد باشد.

این هویج های نارنجی
بزرگ ترین مزیت هویج و عادت به خوردن آن به وجود بتاکاروتن برمی گردد. ترکیبی که آنتی اکسیدانی قوی است و موجب خنثی شدن رادیکال های آزاد می شود و به این ترتیب از بروز سرطان، تنگی عروق و حملات قلبی مانع می شود. جالب است همین جا یادآور شویم که با مصرف هر ۱۰۰ گرم یا یک لیوان هویج خام ۵۳۳۰ میکروگرم بتاکاروتن وارد بدن می شود و تقویت سیستم دفاعی بدن اولین خاصیتی است که این عادت غذایی برای مصرف کننده اش در پی خواهد داشت. همیشه شنیده اید که ویتامین C به جذب آهن کمک می کند اما فراموش نکنید که علاوه بر این ویتامین، بتاکاروتن نیز در انتقال آهن و تولید گلبول های قرمز دخالت دارد و این خاصیت در کنار تولید آنتی بادی توسط گلبول های سفید و فعال کردن آنها زمینه بروز انواع عفونت ها و سرطان هایی مانند سرطان ریه، مثانه، رحم و پروستات را به حداقل ممکن می رساند.

کدو سبز، منبع پتاسیم
این سبزی در خانواده بزرگ کدو جای می گیرد و در واقع کدوی فصل تابستان محسوب می شود و از منابع مناسب بتاکاروتن است اما علاوه بر بتاکاروتن، پتاسیم نیز دارد به طوری که با خوردن ۱۰۰ گرم کدوی خام، ۳۶۰ میلی گرم پتاسیم دریافت خواهد شد. بنابراین کسانی که فشار خون بالایی دارند می توانند از این سبزی برای کنترل بیماری شان استفاده کنند. البته کمبود این ماده معدنی عوارضی مانند یبوست، خواب آلودگی، ضعف عضلانی و بی نظمی در ضربان قلب را نیز به همراه دارد بنابراین عادت به خوردن این سبزی برای تامین پتاسیم مورد نیاز بدن برطرف کننده مشکلات یاد شده است. فقط فراموش نکنید که هر لیوان کدوی خام دارای ۲۵ کیلوکالری انرژی است و یک واحد سبزی به حساب می آید پس در خوردن آن نیز حد اعتدال را نگه دارید.

اگر فشار خون دارید
بهتر است پیازچه و کدوی این غذا را بیشتر کنید و میزان مصرف نمک را به حداقل ممکن برسانید. در ضمن غذایتان را با یک لیوان آب گریپ فروت میل کنید. به این ترتیب بیش از پیش به کنترل فشارخونتان کمک کرده اید.

اگر اضافه وزن دارید
مایه پنکیک تان را در قالبی که ته آن کمی با روغن چرب شده قرار دهید و آن را برای طبخ در فر بگذارید. به این ترتیب میزان روغن مصرفی تان کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

اگر یبوست دارید
این غذا گزینه مناسبی برای شماست زیرا فیبر فراوانی را به شما خواهد رساند به خصوص اگر همراه آن از نان های تهیه شده از آرد کامل و سبوس دار نیز استفاده کنید. به این ترتیب فیبرهای دریافتی حرکات روده ای را بیشتر می کند و شدت یبوست کاهش می یابد.

.

منبع : pezeshk.us

تبلیغات