در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد طرز تهیه ساری یاغ (روغن زرد) در منزل ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته آموزش آشپزی آکا از سایت آشپزی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: آکا ایران: ساری یاغ یا همون روغن زرد یا روغن کرمانشاهی روغن بسیار خوش عطر و طعمی که از کره محلی تهیه می شود. در زبان ترکی آذری، “ساری” به معنی “زرد” و “یاغ” به معنی “روغن” می باشد، از طرفی چون منشأ حیوانی دارد بهتر است به فارسی “روغن زرد حیوانی” ترجمه شود.

طرز تهیه ساری یاغ (روغن زرد) در منزل
طرز تهیه ساری یاغ (روغن زرد) در منزل  - آموزش آشپزی آکا

آکاایران: طرز تهیه ساری یاغ (روغن زرد) در منزل

مواد لازم

به گزارش آکاایران: – کره محلی ۲ کیلو (کره گاوی) بهترین کره در منطقه آذربایجان متعلق به شهر سراب است.
– آرد ۲ قاشق
– نمک

طرز تهیه در منزل

کره را و درون ظرفی سه الی چهار برابر مقدار کره تان بریزید و روی حرارت ملایم شعله گاز قرار دهید و مقدار یک قاشق چایخوری نمک درون ظرف بریزید و صبر کنید تا کره بکلی از حالت انجماد به حالت مایع درآید حالا کم کم آرد را درون مایع ریخته و به آرامی هم بزنید تا درآن حل شود و سعی کنید آرد گلوله گلوله نشود ، بعد از این کار باید تا پایان کار مرتب محتویات ظرف را هم بزنید به دو دلیل که در واقع فوت کار می باشند اول اینکه آرد بعد از چند لحظه ته نشین می شود و چون در تماس بیشتری با حرارت ظرف است در نتیجه ظرف ته می گیرد و می سوزد، دوم اینکه بعد از حدود ده الی ۱۵ دقیقه که روغن می جوشد وقتی دمای آن به حدود ۹۰ الی ۱۰۰ درجه سانتیگراد که می رسد آب درون آن به سرعت شروع به تبخیر شدن می نماید و به اصطلاح ظرف سر می رود و روغن به صورت کف از ظرف خارج شده و می ریزد که در این حالت باید تند تر ظرف را هم زد و بزرگ بودن ظرف اینجا بدرد می خورد و مانع از ریخت کف روغن به بیرون از ظرف می شود که برای بهتر شدن عملکرد و کمتر شدن کف بهتر از مقداری روغن را با ملاقه یا هر وسیله دیگر که هم می زنید از ارتفاع بالاتری در حدود ۱۰ الی ۲۰ سانت بالاتر از سطح مایع درون ظرف بریزید تا کف ها بهتر بخوابد ، به محض اینکه کفها کامل خوابید بلافاصله ظرف را از روی شعله بردارید و بگذارید به آرامی سرد شود و درصورتیکه کمی در این مرحله تعلل کنید احتمال سوخت روغن زیاد است بعد از اینکه روغن سرد شد اون رو از یه صافی رد کنید تا روغن از تورتا جدا بشه سپس آن را درون یک ظرف شیشه یا پلاستیکی بریزید و در یک مکان خنک نه خیلی سرد مثل یخچال بگذارید و کم کم مصرف نمایید.

فواید روغن زرد

به نقل از حکیم دکتر روازاده:
ساری یاغ بهترین روغنه یعنی اگه کسی روغن ساری یاغ بخوره قلبش تا لحظه ای که زنده اس مطلقا مشکلی پیدا نمی کنه، اصلا خیالتون راحت راحت باشه گرفتگی قلب اصلا معنا نداره با روغن زرد. این روغن سریع چربی رو میاره پایین. مثلا اگر کسی تری گلیسیریدش ۱۵۰۰ هست روزانه از ۱۰۰ گرم حتی تا یک کیلو کره بخوره (کره مشکی) ۳ ماه بعد بره تری گلیسیریدش رو اندازه بگیره باورش نمیشه بین ۲۰ تا ۴۰ هست. اینا دروغ میگن که چربی رو روغن محلی می بره بالا یه سری دروغ هم پشت سرش میگن، میگن که قدیما میخوردن کار هم میکردن آب می شد اینطوری نیست.
.

منبع : worldi.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله طرز تهیه ساری یاغ (روغن زرد) در منزل شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

طرز تهیه ساری یاغ (روغن زرد) در منزل گردآوری توسط بخش آموزش پخت انواع غذا با آکا سایت آکاایران
تبلیغات