loading...

خوراک عدس

پیازها را خرد کرده، در ماهی تابه تفلون ریخته و همراه با روغن زیتون تفت می دهیم. بعد کمی گشنیز را به پیازها اضافه می کنیم تا عطر آن به خوبی با پیاز ترکیب شود. پیاز...

 

خوراک عدس

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای آشپزی آکا3عدد


بادنجان

2عدد


پیاز

3 فنجان


عدس پخته

1 فنجان


ماست پرچرب یا خامه ای

به مقدار کافی


نمک و فلفل

به مقدار کافی


روغن زیتون

1 قاشق غذاخوری


تخم گشنیز

1 قاشق غذاخوری


نعناع خشک

1 قاشق غذاخوری


ریحان بنفش خشک

طرز تهیه:

پیازها را خرد کرده، در ماهی تابه تفلون ریخته و همراه با روغن زیتون تفت می دهیم. بعد کمی گشنیز را به پیازها اضافه می کنیم تا عطر آن به خوبی با پیاز ترکیب شود. پیاز داغ را کنار می گذاریم تا بادنجان ها را تهیه کنیم. بادنجان ها را با پوست روی گاز می گذاریم و آنها را کبابی کنیم. وقتی پوست آنها چروک شد، آن ها را بر می داریم. وقتی بادنجان ها خنک شدند، آنها را پوست می کنیم و در ظرفی جداگانه می کوبیم. بعد از کوبیدن، آنها را به پیاز داغ اضافه می کنیم و در همان روغن، مقداری تفت می دهیم. بعد عدس پخته را به آن اضافه می کنیم. نمک، فلفل و سایر سبزی های معطر را اضافه کرده، مقداری تفت می دهیم. بعد از اینکه همه مواد با هم مخلوط شدند از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم تا خنک شوند. بعد از 15 دقیقه ماست را مانند سس به آن اضافه می کنیم.

خورن این خوراک با نان و یا برنج بسیار لذید می باشد.

نکات تغذیه ای :

این غذا یک غذای کاملاً رژیمی است و دارای چندین نکته تغذیه ای است که برایتان بازگو می کنم :

1-  به علت عدم استفاده از گوشت ، یک غذای مناسب برای افرادی است که رژیم گیاهخواری دارند. عدس و ماست به جای گوشت، پروتئین را به مقدار کافی و لازم برای فرد فراهم می کنند.

2-  اگر به جای ماست پرچرب از ماست کم چرب یا کشک برای تهیه این غذا استفاده شود ، برای کسانی که رژیم لاغری دارند نیز مناسب می باشد. در افرادی که رژیم کاهش وزن دارند، اغلب به دلیل کاهش حجم غذا مشکل دفعی به وجود می آید ، ولی این غذا به علت دارا بودن عدس و بادنجان، یک غذای پرحجم می باشد که فیبر غذایی را برای عمل بهتر دستگاه گوارشی تامین می کند.
منبع:کارشناس تغذیه تبیان

تبلیغات