با نگاهتان بگویید : دوستت دارم

با نگاهتان بگویید : دوستت دارم

جایگاه عشق و علاقه، قلب است و زیباترین دریچه‌ی بیان آن برای شریک زندگی‌مان، نگاه های عاشقانه ایست که می‌تواند گرما بخش محیط خانه باشد.

,عشاق موفق

داشتن یک خانواده‌ی خوشبخت و همسری همراه و همدل، خانه را قطعه‌ای از بهشت می‌کند بر روی زمین. جایی برای دوست داشتن و دوست داشته شدن، آرامش و آسودگی، تفاهم و گذشت. اگر بتوانید عاشقانه زندگی کنید، هیچ کمبودی آزارتان نمی‌دهد.

وقتی گوشه‌ی دنجتان، دنیای فراموش کردن یکدیگر بشود، آن وقت است که یاد نداشته‌های‌تان می‌افتید و از زمین و زمان بهانه می‌گیرید.

ساختن این بهشت کوچک، کار دشوار اما در عین حال ساده ایست که هر کدام از ما اگر اراده کنیم می‌توانیم در کنار همسران آن را بسازیم. اما این ساخت و ساز نیاز به مصالح دارد. هر قدر که می‌خواهید خانه‌تان استوارتر باشد، مصالح بهتری نیاز دارید. برای این کار باید هر دوی شما مهندس زندگی مشترکتان بشوید. برای تمام روزهای آن نقشه بکشید و با هم زیباترین خانه‌ی ممکن را طراحی کنید. باور داشته باشید که طراحی عاطفی زندگی مشترک شما بسیار مهم‌تر از طراحی چهاردیواری است که در آن زندگی می‌کنید. می‌تواند خانه‌ی‌تان کوچک و ساده باشد اما خانه‌ی عشقتان بزرگ و بی انتها.

بعد از اینکه بهترین نقشه را با هم طراحی کردید، نوبت تهیه مصالح است. مصالح زیادی نیاز خواهید داشت. در این مقاله یکی از مصالح مورد نیاز را به شما معرفی می‌کنیم. برای ساختن یک خانه‌ی سرشار از عشق و تفاهم، شما نیاز دارید تا به تعداد کافی، نگاه عاشقانه بخرید. به بیان بهتر، باید بین شما و همسرتان نگاه های عاشقانه رد و بدل شود تا بدانید که در قلب یکدیگر جای دارید.

نگاه عاشقانه مانند یک سیمان سخت و محکم، آجرهای تعلق قلبی، شما را کنار هم نگه می‌دارد. اگر دنیایی از عشق در قلبتان وجود داشته باشد اما نتوانید آن را به همسرتان منتقل کنید، هیچ فایده ای ندارد. البته این انتقال راه های مختلفی دارد که به آن‌ها در مقالات بعدی می‌پردازیم اما یکی از مۆثرترین و ساده‌ترین راه های انتقال محبت، نگاه است. آن هم از نوع نگاهی که روزهای اول به هم داشتید.

نگاهی که خیلی زود در چرخه‌ی دیدن‌ها و عادت کردن‌ها، خاک فراموشی گرفت. راستی آخرین باری که به چشم‌های همسرتان نگاه کردید کی بود؟

چشم دریچه‌ی قلب و یکی از مهم‌ترین کانال‌های ارتباطی ماست. شاید شنیده باشید که می‌گویند: رازهای درون را بر ملا می‌کند!

چنین ابزار قدرتمندی را در دستانتان دارید، آن وقت آن را احتکار می‌کنید. در حالی که اگر بدانید از این ابزار جادویی چگونه استفاده کنید، زندگی‌تان شیرین‌تر می‌شود. جای تأسف دارد که فرصت نکنید نزدیک‌ترین شخص زندگی‌تان را نگاه کنید.

باور داشته باشید که طراحی عاطفی زندگی مشترک شما بسیار مهم‌تر از طراحی چهاردیواری است که در آن زندگی می‌کنید. می‌تواند خانه‌ی‌تان کوچک و ساده باشد اما خانه‌ی عشقتان بزرگ و بی انتها

إِنَّ الرَّجُلَ إِذا نَظَرَ إِلَی امرَأَتَهُ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ اللَّهُ تَعالی إِلَیهُما نَظَرَ الرَّحمَةً.  وقتی مرد به زن خود نگرد و زنش بدو نگرد خداوند بدیده رحمت بر آن‌ها می‌نگرد. 1

نگاهی سرشار از احترام و محبت، زمان خاص و شرایط خاصی ندارد. می‌تواند خیلی کوتاه موقع ورود همسر به خانه، سر میز غذا و هر زمان دیگری باشد. مهم این است که بتواند احساستان را منتقل کند اما می‌توان تأثیر چنین نگاهی را با کلامی که چاشنی‌اش می‌شود یا گرفتن دستان او چند برابر کنید.

قالَ رسول الله (ص): اِذا نَظَر العَبدُ وَجهِ زَوجِهِ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ رَحمَةٍ فَإِذا أَخَذَت به کفهِ تَساقَطَت ذُنوبُهُما مِن خِلالِ أَصابِعِهِما «هر بنده، به چهره همسرش و همسرش به چهره او بنگرد، خداوند به آن دو با نگاه مهر آمیز می‌نگرد، و هر گاه دست یکدیگر را بگیرند، گناهان آن دو، از لای انگشتانشان فرو می‌ریزد» ٢

شما باید همسرتان را از محبت درونی خود آگاه کنید. او علم غیب ندارد که بداند چقدر دوستش دارید. هرچند نشان دادن محبت به صورت عملی مهم است اما کارهای کوچکی هست که عشقتان را به او ثابت می‌کند. این بار نگاه همراه با عشق و احترام را آزمایش کنید. در مقاله‌ی بعد به معجزه‌ی لبخند در زندگی زناشویی می‌پردازیم.

 

پی نوشت‌ها:

1-نهج الفصاحه، ص،378، ح 621

2- کنز العمال ج 16، ص 276

 

ندا داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات